Naudojant specialius lašus, galinėje akies dalyje galima pamatyti kraujagysles ir regos nervą, kuris jungia tinklainę su smegenimis. Todėl gydytojai oftalmologai išvengdami invazinių procedūrų įvertina ne tik regėjimo būklę, bet taip pat – nustato tam tikras sistemines ligas (pavyzdžiui, hipertenziją, diabetą, skydliaukės sutrikimus). Tokia patikra leidžia daug nusakyti ir apie žmogaus bendrą sveikatos būklę, net jeigu tai nėra susiję tiesiogiai su akimis.
Kraujagyslės. Viena iš dažniausiai diagnozuojamų ligų atlikus tinklainės apžiūrą yra diabetas – tai gali pasireikšti kraujavimu, skysčio nutekėjimu ar sutrikusia kraujotaka. Todėl pradėjus gydyti šią ligą, galima sumažinti tolimesnę akių pažeidimų riziką.
Hipertenzija. Susiaurėjusios tinklainės arteriolės, arteroveniniai susikryžiavimai ar retinopatija, mikroaneurizma – tai požymiai, kurie įspėja apie hipertenzinę retinopatiją, kuomet pastebimos susiaurėjusios kraujagyslės atliekant akių patikrą. Gera žinia ta, kad anksti aptikus padidėjusį kraujospūdį, galima sustabdyti ligos daroma žalą bei imtis atitinkamų priemonių. Pavyzdžiui, pradėti sveikiau maitintis, užsiimti fizinėmis mankštomis, pagal gydytojo paskyrimą įtraukti vaistų vartojimą, kuris gali padėti sumažinti širdies ligų riziką.
Alzheimeris. Remiantis medicininiais tyrimais, smegenyse ir tinklainėje vyksta vienodi pokyčiai, todėl didėja tikimybė, jog ateityje mokslininkai tokiu būdu galės diagnozuoti Alzheimerio ligą.
Atliekant akių patikrą, taip pat apžiūrimas regos nervas, kuris turi jungtį su smegenimis – tai yra centrinės nervų sistemos tąsa ir vienintelė smegenų dalis, kurią galima aiškiai įvertinti šios procedūros metu. Nervo būklė (pavyzdžiui, esami paburkimai ar uždegimai) gali neigiamai veikti gebėjimą matyti, skirti spalvas, tačiau tuo pačiu metu ir padeda diagnozuoti tokius sutrikimus, kaip: išsėtinę sklerozę, optinį neuromielitą, smegenų auglį, autoimuninę smegenų ir stuburo ligą.
Kaip sau padėti?
Įvairūs ligų pavadinimai bei galimos grėsmės verčia sunerimti, todėl sau padėti galime reguliariai lankydamiesi pas gydytojus. Vienas iš tokių specialistų, kaip jau buvo minėta – gyd. oftalmologas, kuris patikros metu gali nustatyti tiek esamus sutrikimus, tiek kaip stipriai jie yra pažengusios.
Dažnai yra galvojama, kad pas akių specialistus svarbu užsukti tik esant skubiam reikalui: kai reikia akinių, kontaktinių lęšių ar prasidėjus skausmui. Tačiau savo regėjimą rekomenduojama tikrintis reguliariai (bet kartą arba du per metus), o 40 metų amžiaus sulaukusiems pacientams lankytis derėtų dar dažniau. Tai amžius, kai kur kas dažniau skundžiamės sutrikusia akių sveikata ar tinklainės pokyčiais, kuriems didelę įtaką daro įvairūs negalavimai (presbiopija, glaukoma, katarakta, diabetas, aukštas kraujo spaudimas).
Rūpindamiesi savo sveikata nepamirškite apsilankyti profilaktiniams vizitams ir pas gydytoją oftalmologą – tai atlikti visada galite mūsų klinikoje „Familia Clinica“. Akių patikra padės sužinoti ne tik tikrąją regos būklę, bet ir sužinoti apie kitas sistemines ligas bei užkirsti joms kelią.
Komentuoti