„Nors žmonės kasdien naudojasi internetu, darbo pokalbių metų neretai pasitaiko kurioziškų situacijų, kai vaikai įsiveržia į ekraną, netyčia pritaikomi juokingi filtrai ar netikėtai dingsta garsas. Tuomet iš jaudulio kandidatai pasimeta. O juk iš anksto apgalvojus ir geriau pasiruošus, tokių situacijų galima lengvai išvengti“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja Eglė Staniulionė, „Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė.
1. Pašalinkite trukdžius
Pirmiausia prieš prasidedant pokalbiui, uždarykite kambario duris ir užverkite langus (jei lauke girdisi triukšmas). Nutildykite savo telefoną, kompiuterio ekrane iššokančius langus ir įsitikinkite, kad vienintelis jame atvertas langas – vaizdo pokalbių platforma.
„Darbo pokalbio metu pasigirstantys SMS ar programėlių pranešimų garsai yra rodiklis darbdaviui, kad galbūt kandidatas į darbo pokalbį nežiūri pakankamai rimtai. Svarbu virtualius darbo pokalbius vertinti taip, kaip anksčiau pasiruošdavome susitikimui potencialaus darbdavio biure – juk tokiu atveju visus papildomus trikdžius eliminuodavome“, – pataria E. Staniulionė.
2. Skirkite dėmesio aplinkai
Ruošiantis nuotoliniam pokalbiui labai svarbu atkreipti dėmesį į aplinką – fone jokiu būdu neturėtų matytis nepaklota lova, ant kėdės numesti drabužiai ar skalbinių džiovyklė. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į apšvietimą.
„Išgauti puikų apšvietimą namuose nėra taip paprasta, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius aspektus. Pirmiausia apšvietimas neturi būti per tamsus – darbdavys turi aiškiai matyti jūsų veidą. Jei pokalbis vyksta ne dienos metu, jums puikiai pasitarnaus stalinės lempos. Pastatykite jas priešais save, vieną kairėje, kitą – dešinėje. Taip bus sukurtas natūralios šviesos efektas“, – pataria „Bitės“ žmonių ambasados vadovė.
Reikėtų nepamiršti ir kompiuterio padėties. Jis turėtų būti akių lygyje – tokiu būdu galėsite virtualiai palaikyti akių kontaktą. Kompiuterį galite pasidėti ant batų dėžės ar knygų krūvelės.
3. Patikrinkite techninę įrangą
Susitarę su darbdaviu, kokią įrangą naudosite darbo pokalbio metu, atsiųskite ją tiek į kompiuterį, tiek į savo išmanųjį telefoną ir skirkite laiko ją išbandyti.
„Vienas iš paprasčiausių būdų ištestuoti įrangą – atlikti bandomąjį skambutį draugui. Taip patikrinsite savo kamerą ir mikrofoną bei užtikrinsite, kad darbo pokalbio metu nekiltų stresas, kad nepavyksta jų įsijungti. Visgi nutinka, kad pokalbio metu prisijungti prie programėlės nepavyksta. Tokiais atvejais situaciją vertiname lanksčiai, pokalbį perkeliame į daug kam geriau pažįstamas „Facebook Messenger“ ar „Viber“ programėles“, – akcentuoja E. Staniulionė.
Ekspertė taip pat pataria darbo pokalbio metu naudotis ausinėmis. Kalbant per kompiuterio garsiakalbius, garso kokybė paprastai būna prastesnė ir reikia įdėti daugiau pastangų norint aiškiai girdėti kandidatą
4. Išnaudokite virtualaus pokalbio privalumus
Darbo pokalbis internetu turi ir privalumų, kuriuos verta išnaudoti. Pavyzdžiui, priešingai nei dalyvaujant interviu biure, ekrane visuomet galite matyti užrašus su svarbiausiais aspektais, kuriuos būtinai norite paminėti ir taip palikti gerą įspūdį darbdaviui.
„Tokiame paruoštuke galite pasižymėti aktualiausius faktus apie potencialų darbdavį, klausimus, kuriuos norite užduoti. Jei pokalbio metu pristatysite atliktą užduotį – informaciją, kuri gali padėti dar geriau ir sklandžiau apie ją papasakoti. Pokalbio metu pamiršę, ką norite pasakyti ar pritrūkę įkvėpimo, visuomet žinosite, kur žvilgtelėti“, – sako „Bitės“ žmonių ambasados vadovė.
Ekspertė priduria, kad tai gali būti naudinga tiek į pradedančiųjų, tiek į aukštas pozicijas kandidatuojantiems žmonėms – kokybiškas pasiruošimas ir nuoseklus domėjimasis organizacija tikrai paliks įspūdį darbdaviui. Visgi svarbu paminėti, kad neužsirašinėtumėte ištisų pastraipų. Tokiu atveju bus akivaizdu, kad informaciją skaitote, ir tai darbdaviui nepaliks gero įspūdžio.
5. Pasirūpinkite savo emocine būsena
Karantino metu ir taip patiriame daugiau nerimo ir įtampos, o darbo pokalbis sukuria dar papildomo streso. Todėl prieš darbo pokalbį lengvai pasimankštinkite, pasivaikščiokite ar atlikite kvėpavimo pratimus. Tai suteiks daugiau energijos ir padės lengviau nusiraminti.
„Kad ir kaip gerai stengtumėtės nuslėpti, net ir per ekraną galima pamatyti, kad žmogus patiria didelį stresą. O tai, kaip žinome, nepagerina šansų gauti norimą darbą. Tuo metu besišypsantis ir entuziastingas kandidatas – net ir turintis mažiau patirties – tikrai paliks įspūdį darbdaviams. Todėl prieš darbo pokalbį, skirkite laiko savo emocinei sveikatai“, – pataria E. Staniulionė.
Komentuoti